fbpx
Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Kongres 60 Milionów – Rzeszów 2018

30 August 2018 @ 8:00 am - 31 August 2018 @ 5:00 pm

Integracja i sposoby na zjednoczenie Polaków z całego świata –  kolejny Kongres 60 Milionów – Globalny Zjazd Polonii za nami.

W dniach 30-31 sierpnia br. W G2A Arena odbyła się kolejna edycja cyklicznego już wydarzenia – Kongres 60 Milionów – Globalny Zjazd Polonii. Prelegenci i zaproszeni goście debatowali na ważne z punktu widzenia Polaków z kraju oraz Polonii z całego świata, tematy. 

Jaki powinien być wizerunek Polski na arenie międzynarodowej? Czy polska innowacja może być produktem eksportowym? Jaka jest rola Kościoła w budowaniu wspólnoty wśród Polonii? Jakie są sposoby na integrację 60 milionów Polaków? To tylko niektóre pytania, na jakie starali się odpowiedzieć uczestnicy Kongresu 60 Milionów – Globalny Zjazd Polonii. Podczas rzeszowskiej edycji wydarzenia reprezentanci środowisk polonijnych, politycy i prezesi polskich firm o międzynarodowej sławie, przedstawiciele nauki i  samorządów czy liderzy opinii publicznej, przybyli do G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowego k. Rzeszowa, by porozmawiać o integracji Polaków.

Pierwsze dwie edycje kongresu miały miejsce w dniach 9-10 lutego 2018 r. w Miami na Florydzie oraz 21 lipca  2018 roku w Buffalo w stanie Nowy Jork. Obydwa wydarzenia okazały się  sukcesem, gromadząc blisko 400 gości z kilkunastu krajów. Wśród uczestników Kongresu znaleźli się m.in. Nowojorski Senator Tim Kennedy czy Republikański Kongresmen Brian Higgins.

Rzeszowski zjazd Polonii był kolejnym owocnym spotkaniem międzynarodowej Polonii, które okazało się sukcesem. W 15 panelach dyskusyjnych udział wzięło 96 prelegentów, a w G2A Arena w ciągu dwóch dni zgromadzili się uczestnicy z 11 krajów. 

Jednym słowem Kongres 60 Milionów „to bardzo ważne spotkanie Polaków. Mamy tutaj nie tylko Polaków z Polski, co jest naturalne, ale Polaków z bardzo wielu zakątków USA, jak i z innych stron świata, szczególnie z Wielkiej Brytanii. Ważne jest, żebyśmy potrafili w ramach naszej polskiej diaspory stworzyć taką sieć – sieć Polaków, którzy nie tylko spotykają się, ale którzy rozmawiają o ważnych problemach dla Polski i dla świata” podsumował Minister Rozwoju i Inwestycji Jerzy Kwieciński. 

Miniony Kongres to nie tylko dwa dni licznych debat i spotkań z niesamowitymi Polakami ale również wydarzenia specjalne oraz liczne wywiady i spotkania z mediami, których nie mogła zabraknąć podczas tak ważnego wydarzenia.  Tak duże zainteresowanie jest dowodem na to, że tworzenie przestrzeni do integracji środowisk polskich i polonijnych ma sens. Za nami wiele inspirujących dyskusji, z których można wyciągnąć wiele wartościowych dla przyszłości Polski wniosków, szczególnie w kontekście biznesu i kooperacji polsko – polonijnej.

Wśród Gości rzeszowskiej edycji Kongresu 60 Milionów znaleźli się m.in.: Pełnomocnik Rządu ds. dialogu międzynarodowego Senator Anna Maria Anders, amerykańska dziennikarka Rita Cosby, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak, członek Parlamentu Zjednoczonego Królestwa Daniel Kawczynski, wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej i członek Komisji Infrastruktury Wojciech Buczak, kierownik Sekcji Polskich Inwestycji Zagranicznych Karolina Wawrzyniak, Prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Mielczarski czy reżyser i aktor Paweł Deląg. 

Kongres otworzył m.in. Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, które było Partnerem Głównym wydarzenia. 

W panelu inaugurującym Kongres pt. Budowanie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej zwrócono uwagę na to, że nasz kraj musi udzielać się na arenie międzynarodowej, ponieważ mamy cudowną historię, o której nie mówimy, a którą powinien poznać cały świat. 

Tematami wiodącymi ostatniej edycji Kongresu 60 mln był m.in.: Polska innowacja jako produkt eksportowy – działania rządu wspierające Polaków (fundusze dla przedsiębiorców); nowe Trójmorze i program Polska 3.0 współpraca transgraniczna; transfer wiedzy i innowacji; bezpieczeństwo energetyczne i Nowy Jedwabny Szlak, bezpieczeństwo Polski i Polaków; MARKA POLSKA – współpraca międzynarodowa polskich przedsiębiorców – budowanie dobrych praktyk; współpraca regionów, rola placówek dyplomatycznych i organizacji w budowaniu partnerstwa miast i regionów; sposoby na zjednoczenie 60mln – inicjatywy łączące Polaków – media i organizacje polonijne; Rola kościoła w budowaniu wspólnoty wśród Polonii na wszystkich kontynentach. Mówiono też o kwestiach ważnych dla Polonii ze społecznego punktu widzenia jak np. zniesienie wiz dla Polaków podróżujących do USA, o programie “Bez Wiz do USA”  wypowiedział się Pan Adrian Kubicki, Rzecznik Prasowy LOTu który zachęcał Polaków do mądrego i odpowiedzialnego aplikowania w procesie wizowym tak aby odsetek odrzuconych wniosków spadł poniżej 3% 

Część konferencyjna, to nie jedyne atrakcje wydarzenia. Kongres 60 mln bogaty był w wydarzenia towarzyszące takie jak: Uroczysta Gala, Turniej Golfowy 60 MLN CUP czy pokaz wybranych fragmentów międzynarodowej produkcji „DYWIZJON 303”, który odbył się w przeddzień Kongresu 29 sierpnia. Ponadto dla Polonii, która przybyła do G2A Arena przygotowano Strefę Innowacji, na której zaprezentowały się najciekawsze start-upy z południowo-wschodniej Polski, a także Strefę Miast Podkarpackich, na której miasta z województwa zaprezentowały swoje unikatowe produkty.

Kolejnym i niecodziennym elementem programu rzeszowskiej edycji Kongresu 60 Milionów był panel: „Zrodzeni do Szabli. Polska szabla i polski bagnet oraz stojące za nimi wartości – historia, tradycja, kultura i honor”, w ramach którego odbyła się  wystawa oryginalnej polskiej szabli i bagnetu z kolekcji Janusza Jarosławskiego, eksperta broni białej. 

W Kongres 60 Milionów, edycja Rzeszów zaangażowali się m.in.: Województwo Podkarpackie, LOT, jako partnerzy główni wydarzenia. Polska 3.0, Klaster Firm Informatycznych Polski Wschodniej, Dolina Lotnicza, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Klaster East Automotive Alliance, Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Stanisław Karczewski, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Minister Inwestycji i Rozwoju, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Duszpasterstwo Emigracji Polskiej, Polska Organizacja Turystyczna, Polski Komitet Olimpijski, Polski Komitet Paraolimpijski, Rzeszów Stolica Innowacji, Uniwersytet Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Polskie Towarzystwo Gospodarcze, Polki w Berlinie, Teraz Polska, Towarzystwa Biznesowe, Polski Ślad, Piast Insitiute, BERPOL, Polish Business Club,

The American Institute of Polish Culture, Polski Klub w Denver, Pulaski Association Of Business & Professional Men, Florek Entertainment, The European Academy of Diplomacy, Centrum Medyczne MEDYK, Hotel Arłamów, EY, Fracht FWO Polska, Rzeszów International Airport, Poland Business Center World, Winiarski tradeoffice24.com, Kurtiak i Ley Wydawnictwo Artystyczne, Ostoya Vodka, Kopalnia Soli w Wieliczce, Lancerto, Hotel Bristol, Toyota Dakar, Marvipol Development, Biznesnafali, Polonika, HugeTech, Klub Kwadrat, Rzeszów Startup Akcelerator, Samsung Inkubator, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Miasto Stalowa Wola, Miasto Przemyśl, JiTiV, DKK Development, InMotion, airDurance, Medical Advisor, Sunector, Wise Glass, Xerall.

Więcej Informacji na temat Kongresu 60 Milionów na: Szczegóły na: http://60mln.pl/ 

Details

Start:
30 August 2018 @ 8:00 am
End:
31 August 2018 @ 5:00 pm
Event Categories:
, , ,
Event Tags:
, , , , ,
Website:
www.60mln.pl

Organizers

Gram-X Promotions
Imprestor s.a.

Venue

G2A ARENA
JASIONKA 953
RZESZOW, PODKARPACKIE Poland
+ Google Map
Website:
www.60mln.pl