fbpx
Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Kongres 60 Milionów – Buffalo 2018

21 July 2018 @ 8:00 am - 3:00 pm

KONGRES 60 MILIONÓW I POLSKI WEEKEND W BUFFALO. 

W Dniach 20-22 Lipca położone w zachodniej części stanu Nowy Jork miasto Buffalo stało się stolicą życia kulturalno-biznesowego amerykańskiej Polonii. Uroczystości i wydarzenia swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele biznesu, polskich i amerykańskich władz, oraz  celebryci, sportowcy i działacze. 

Wszystko rozpoczęło się w Piątkowe popołudnie gdzie w położonej przy Buffalo miejscowości Chektowaga ruszył 40 coroczny Festiwal Kultury Polskiej. Podczas festiwalu otworzona została wystawa “Szlak Nadzieji” opowiadająca o losach sybiraków którą uroczyście otworzyła Senator Anna Maria Anders.

W Sobotę Chektowaga Senior Center rozpoczęła się druga edycja Kongresu 60 Milionów. Celem kongresu jest integracja środowisk Polonijnych z całego świata i stworzenie platformy do tworzenia inicjatyw biznesowych, kulturalnych i społecznych w celu wzmacniani więzi pomiędzy Polakami z całego świata. Nazwa kongresu koresponduje z ilością wszystkich Polaków wraz z Polonią którzy żyją na świecie których jest ponad 60 milionów. 

Kongres otwarty został przez Nowojorskiego Senatora Tima Kennedy który mówił o potrzebie zniesienia wiz dla Polski, współpracy z polskimi firmami i budowania jeszcze silniejszych relacji biznesowych z Polską. Tamatyka panelów kongresu dotyczyła zarówno promocji polskich firm na rynku amerykańskim jak i możliwości jakie daje rynek polski  firmom amerykańskim. Rozmawiano również o wykorzystywaniu potencjału 10 milionowej Polonii w USA do stworzenia siły politycznej, biznesowej a także o roli kobiet w budowaniu silnej i wielkiej Polonii. Gośćmi kongresu byli m.i. Senator Anna Maria Anders, Konsul RP w Nowym Jorku – Maciej Golubiewski, Konsulowie honorowi Darek Barcikowski z New Britain oraz Blanka Rosenstiel z Miami, Rzecznik prasowy Lini lotniczych LOT Adrian Kubicki, przedstawiciele lokalych władz Stafan Mychajliw, Dian Benczkowski, Kristina Groff, Camille Brandon, gwiazda amerykaśnkiego wrestlingu Beth Copeland czy bokser Adam Kownacki. 

Swoje przemówienie wygłosił też Amerykański Kongresman Brain Higgins który zaznaczył bogatą historię Polonii w regionie Buffalo oraz potrzebę rozwijania współpracy z Polską. 

Głównymi owocami kongresu było uzyskanie wsparcia od senatora Kennediego oraz Kongresmana Higginsa dla programu zniesienia wiz dla Polski oraz rozpoczęcie rozmów Polskich Lini Lotniczych Lot z przedstawicielami lokalnych władz w celu otwarcia bezpośredniego połączenia Buffalo z Warszawą które byłoby pierwszym transatlantyckim połączeniem w tym regionie. Kongres zaprezentował też środowiskom biznesowo-politycznym w Buffalo nowy obraz Polski otwartej na biznes i współpracę. 

Tuż po Kongresie odbyła się uroczysta Gala z okazji 100 lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę której przewodniczył Prezydent Pulaski Association – Brian Rusk. Podczas Gali nagrodzeni zostali liczni działacze w tym Lady Blanka Rosenstiel za całokształt swojej pracy dla Polonii oraz Joseph Mikołaj Rej który wybranym został Obywatelem Roku. Tuż po gali goście udali się nad wodospady Niagara które tego dnia podświetlone zostały na Biało-Czerwono w hołdzie polskiej Niepodległości. 

W Niedzielę ulicami Chektowaga przeszła 80 uroczysta Parada Pulaskiego w której uczestniczyli liczni politycy amerykańscy oraz organizacje polonijne, kościoły i przedstawiciele lokalnej społeczności. Marszałkami honorowymi jubileuszowej parady była m.i. dziennikarka Rita Cosby, Senator Tim Kennedy, Senator Anna Maria Anders, Nowojorki Rewizor Thomas Di. Napolli, Konsul Maciej Golubiewski, Konsul Honorowy Lady Blanka Rosenstiel, Prezes Pangea Network Grzegorz Fryc, bokser Adam Kownacki, Prezes Lowell Foods Conrad Lowell wraz z małżonką Iwoną Lowell oraz gwiazda wrestlingu Beth Copeland. Marszałkiem honorym Parady byla Pani Camille Brandon – demokratyczna lobbistka z firmy Bolton St. John.

“ Był to zdecydowanie najlepszy Polski weekend jaki Polonia w Buffalo miała od lat, cieszę się że Polonia z Nowego Jorku oraz innych miast i stanów mogła w nim uczestniczyć i mieć swój wkład w życie Polonii w Buffalo” 

Powiedział Grzegorz Fryc – współorganizator Kongresu 60 Milionów

Details

Date:
21 July 2018
Time:
8:00 am - 3:00 pm
Event Categories:
, , ,
Website:
www.60mln.pl

Organizers

Imprestor s.a.
Gram-X Promotions

Venue

Cheektowaga Senior Center
3349 Broadway
Cheektowaga, NY 14227 United States
+ Google Map