fbpx
“PASZPORTY ŻYCIA” PREZENTACJA SPEKTAKLU I FILMU O GRUPIE ŁADOSIA W MUZUM HOLOKAUSTU W NOWYM JORKU ORAZ W CENTRACH POLONI W BROOKLYNIE I FILADELFII. 

“PASZPORTY ŻYCIA” PREZENTACJA SPEKTAKLU I FILMU O GRUPIE ŁADOSIA W MUZUM HOLOKAUSTU W NOWYM JORKU ORAZ W CENTRACH POLONI W BROOKLYNIE I FILADELFII. 

 

W pierwszej dekadzie grudnia br. Fundacja Hatikva zaprezentuje spektakl „Paszporty Życia” w “Museum of Jewish Heritage – A Living Memoriał to the Holocaust “w Nowym Jorku, Associated Polish Home w Philadelphii oraz w Polskim Domu Narodowym – Warsaw i Centrum Polsko-Słowiańskim w Brooklynie.

Przedstawienie opowiada historię zapomnianych polskich bohaterów czasu II wojny światowej – Aleksandra Ładosia i związanych z nim polskich dyplomatów z poselstwa RP w Bernie w Szwajcarii oraz współpracujących z nimi działaczy organizacji żydowskich. Osoby te, znane jako Grupa Berneńska lub Grupa Ładosia, ratowały prześladowanych polskich i europejskich Żydów poprzez wystawianie im fałszywych paszportów. Pozyskane przez nich paszporty państw Ameryki Łacińskiej, trafiały następnie do Żydów w okupowanej Europie. Paszporty Paragwaju, Salwadoru, Hondurasu, Boliwii, Peru i Haiti, chroniły swoich posiadaczy w gettach przed wywózką do niemieckich obozów zagłady. Ich właścicieli kierowano do obozów dla internowanych, gdzie pewna część z nich doczekała końca wojny. Działania te przybrały skalę gigantycznej operacji ratunkowej prowadzonej przez Państwo Polskie i jego Poselstwo w Bernie, w czasie której w ekstremalnych warunkach i ryzykując życiem, polscy dyplomaci i ich żydowscy współpracownicy, sfabrykowali paszporty latynoamerykańskie dla co najmniej 8 tysięcy osób. Operacja ta jest do dziś uważana za jeden z najbardziej zagadkowych wątków II wojny światowej. 

SPEKTAKL 

Wykonawcami spektaklu, w reżyserii Małgorzaty Sarneckiej-Papis, Małgorzaty Ułamek i Iwony Witkowskiej, będą aktorzy uczniowie VIII LO im. Adama Asnyka w Łodzi. Pedagodzy i uczniowie tego liceum realizują obecnie wiele projektów artystycznych i kulturalnych. Spektakularny sukces przyniosły im między innymi, realizowane we współpracy z Fundacją, spektakle „Pamiętnik Żyda Legionisty” wystawiane w Copernicus Center w Chicago i w Nowym Jorku. Gościem specjalnym spektaklu będzie znany polski kantor Symcha Keller.

FILM “POLMISSION. TAJEMNICE PASZPORTÓW “ 

Przedstawieniom będzie towarzyszyć pokaz filmu “Polmission. Tajemnice paszportów” w reżyserii Jacka Papisa. Obraz stanowi kontynuację filmu „Paszporty Paragwaju”, prezentującego akcję ratowania Żydów przez Grupę Berneńską. Opowiada o dalszych losach Ocalonych dzięki działalności polskiej dyplomacji i polskiego wywiadu, we współpracy z organizacjami żydowskimi. Głównymi rozmówcami są Ocaleni i ich potomkowie, co sprawia, że film stanowi fascynujący i unikalny zapis jednostkowych losów, z których każdy mógłby stać się podstawą produkcji sensacyjno – szpiegowskiej. W filmie pojawiają się również historycy i badacze, próbujący rozwikłać niewyjaśnione dotąd kwestie i odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Po projekcji odbędzie się rozmowa z reżyserem oraz dyskusja.

WYSTAWA 

Fundacja Hatikva zaprezentuje także wystawę przedstawiającą historię działań Grupy Berneńskiej autorstwa dr Aleksandry Kmak-Pamirskiej. Ekspozycja zawiera collage prezentujące historię Żydów przed wybuchem wojny i w czasie jej trwania, jako tło opowieści o działalności Grupy Berneńskiej, a także materiały źródłowe, mapy, fotografie, dokumenty oraz listy. Prezentowane materiały pochodzą m. in. z korespondencja Poselstwa RP w Bernie, archiwum MSZ w Londynie z lat 1939-1945 oraz opracowań naukowych.

O FUNDACJI HATIKVA 

Fundacja Hatikva – producent i organizator spektaklu oraz imprez towarzyszących – ma bogate doświadczenie w produkcji i dystrybucji wydarzeń artystycznych. W ciągu kilku ostatnich lat przygotowała szereg spektakli, debat i wystaw, poświęconych tematyce Sprawiedliwych – Polaków ratujących Żydów w czasie Holokaustu. Spektakularnym sukcesem Fundacji był spektakl – performance „Irena Sendlerowa – Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata” wystawiany w 2019 roku w Warszawie, Jerozolimie, Tel Awiwie oraz pięciu innych izraelskich miastach. Wszędzie spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, gromadząc na widowni ok. 5000 osób. Historycznym wydarzeniem było wystawienie spektaklu w siedzibie Knesset w Jerozolimie. Przedsięwzięcie było objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Ostatnim przedsięwzięciem Fundacji była premiera sztuki teatralnej „Paszporty życia” w Teatrze Instytutu Królewskiego w Londynie i prezentacja wystawy w salach biblioteki tego Instytutu. Wydarzeniom tym towarzyszyła debata w londyńskiej Pewterers Hall, w której uczestniczyły znane, opiniotwórcze osobistości ze świata nauki i polityki.

PROJEKT WSPIERANY PRZEZ 

Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022. Sponsorem projektu jest Fundacja ORLEN, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Kancelaria The Perceman Firm, Global Incubator, Polsko Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, firma Polaron, Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Pulaski Association of Business and Profesional Men Inc.  Projekt objęty jest patronatem honorowym Konsula Rzeczpospolitej w Nowym Jorku. Oficjalnym przewoźnikiem artystów i organizatorów jest PLL LOT. Partnerem organizacyjnym jest firma Gram-X Promotions.